12. LAJ - RACZKOWSKI & KOSTKA DUO / MARCIN WASILEWSKI TRIO w Wytwórnia - 22.08.2019 - Łódź Czwartek, 22 sierpnia 2019 | Wytwórnia, Łódź

godzina rozpoczęcia: 19:00 / godzina otwarcia bramek: 18:00
MIEJSCE SIEDZĄCE - Z KARTĄ ZNIŻKOWĄ WYTWÓRNI TicketClub.pl - Bilety - Informacje
Miejsce siedzące nienumerowane, Dostępne do: 22 sierpnia 2019 23:00
30.00 PLN
Wybierz liczbę biletów:
Miejsce siedzące nienumerowane, Dostępne do: 22 sierpnia 2019 23:00


MIEJSCE SIEDZĄCE - NORMALNY TicketClub.pl - Bilety - Informacje
Miejsce siedzące nienumerowane, Dostępne do: 22 sierpnia 2019 23:00
40.00 PLN
Wybierz liczbę biletów:
Miejsce siedzące nienumerowane, Dostępne do: 22 sierpnia 2019 23:00

12. LAJ - RACZKOWSKI & KOSTKA DUO / MARCIN WASILEWSKI TRIO Czwartek, 22 sierpnia 2019 / Wytwórnia, Łódź - Opis wydarzenia:

Część I: Raczkowski & Kostka Duo
Część II: Marcin Wasilewski TrioRaczkowski & Kostka Duo

Raczkowski & Kostka Duo to kolejni młodzi artyści, którzy pierwsze kroki na wielkiej scenie stawiali podczas poprzednich edycji Letniej Akademii Jazzu w ramach INTL Jazz Platform. Tym razem jednak staną w światłach jupiterów jako muzycy odnoszący coraz większe sukcesy na polskiej scenie jazzowej.

Franciszek Raczkowski jest pianistą wrażliwym na każdy detal. Impresjonista, improwizator, w niezwykły sposób wplatający w swój język improwizacji idiom klasycznej pianistyki, z którego wywodzi się jego tożsamość. Jego grę można usłyszeć na kilku różnorodnych stylistycznie albumach (m. in. „Time” Przemka Kleczkowskiego i „Hala” zespołu Królestwo Beskidu) oraz w muzyce zespołów Vibe Quartet, Follow Dices, z którymi zdobył wiele nagród. Jest laureatem VIII Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Jego debiutancki album (Franciszek Raczkowski Trio - Apprentice, wydawnictwo ForTune), zyskał wiele przychylnych opinii w środowisku muzycznym. Jan Ptaszyn Wróblewski stwierdził, że to muzyka z wielkimi nadziejami na przyszłość.

Mikołaj Kostka to esteta skrzypcowego brzmienia. Kompozytor i eksperymentator balansujący między wirtuozerską zadziornością, a minimalistyczno-ascetyczną przestrzenią bliską ciszy. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest liderem formacji Follow Dices.

Minimalistyczna faktura Raczkowski & Kostka Duo jest dla nich przestrzenią intymnego dialogu. Muzyczne poszukiwania obu artystów nie ograniczają się jedynie do współczesnego akustycznego jazzu, lecz chłoną także elementy muzyki nowej i czerpią z folkloru. Rdzeń tego spotkania to absolutne otwarcie na „tu i teraz” improwizacji, nawiązujące niejako do Cage’owskiego idiomu przypadkowości w muzyce. W maju 2018 roku nakładem niezależnej wytwórni SJ Records duet wydał debiutancką płytę zatytułowaną „Duo”, którą zaprezentuje na koncercie w Łodzi. Album składa się z 12 kompozycji w melancholijnej tonacji nawiązującej do postromantycznej i postludowej polskiej tradycji. Słuchacze znajdą tu także odwołania do korzennych, bluesowych tradycji amerykańskich oraz nawiązania do twórczości kompozytora Johna Cage’a.


Marcin Wasilewski Trio

Znane na całym świecie wybitne polskie trio jazzowe przyjedzie do Łodzi na Letnią Akademię Jazzu! Niekwestionowane gwiazdy rodzimej estrady jazzu: pianista Marcin Wasilewski, kontrabasista Sławek Kurkiewicz i perkusista Michał Miśkiewicz tworzący Marcin Wasilewski Trio w 2019 roku świętują 25-lecie artystycznej współpracy. I choć muzyczną metryką wchodzą w wiek późno młodzieńczy, to pod względem artystycznym nie muszą już nikomu udowadniać swojej dojrzałości, która podczas ćwierćwiecza wspólnego stania na scenie dorównywała tym najbardziej doświadczonym, wiekowym mistrzom, nie tracąc nic ze swojej witalności.

Kolejna znacząca rocznica to 50. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy, przypadająca również na ten rok. Pamiętamy, że to właśnie muzycy Marcin Wasilewski Trio (w swoim pierwotnym wcieleniu pod nazwą Simple Acoustic Trio) jako pierwsi od śmierci Krzysztofa Komedy jazzmani polscy sięgnęli po muzykę Mistrza na swojej debiutanckiej płycie zatytułowanej „Komeda” (1995).

Jubileusz ćwierćwiecza współpracy muzyków przypada na moment szczególny w ich karierze. Muzycy mający już własny bogaty dorobek płytowy oraz liczne kooperacje z gwiazdami światowego jazzu – w Trio (Charles Lloyd, Joe Lovano, Nils Petter Molvaer) czy osobno (Branford Marsalis, Jan Garbarek, Manu Katche, Al Foster, Arild Andersen i wielu innych) znajdują się w ewidentnie wzrastającym momencie swojej kariery. Trio jest niekwestionowaną gwiazdą polskiego jazzu, międzynarodowi krytycy od lat uznają je za jedną z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swojego pokolenia. Swoją wierną publiczność mają na całym świecie, dlatego ten rok otworzyli koncertami w Japonii i Korei. Ich najnowszy album koncertowy „Live” wydany dla ECM Records (2018) zbiera znakomite recenzje w Polsce i zagranicą. Pojawił się też na 15. miejscu na liście albumów jazzowych Billboardu dzieląc zestawienie ze zwycięskim duetem Diana Krall & Tonny Bennett oraz innymi jazzowymi gigantami, takimi jak John Coltrane, Wayne Shorter i Louis Armstrong.

Lider tria, Marcin Wasilewski – pianista i kompozytor, podziwiany przez publiczność za niezwykłą świadomość muzyczną i dbałość o dźwięk oraz ogromny talent w kreowaniu dramaturgii swoich kompozycji, dwukrotnie (w 2011 i 2015 roku) pojawiał się jako "wschodząca gwiazda" fortepianu w najważniejszym dorocznym plebiscycie międzynarodowych krytyków na świecie, kultowego magazynu Down Beat (Down Beat Annual International Critics Poll).

Wystąpi: 12. Letnia Akademia Jazzu
Bilety na 12. Letnia Akademia Jazzu

Wyszukiwane hasła

  • 12. Letnia Akademia Jazzu Łódź
  • Bilety 12. Letnia Akademia Jazzu
  • 12. Letnia Akademia Jazzu Łódź
  • 12. Letnia Akademia Jazzu Łódź bilety
  • 12. Letnia Akademia Jazzu bilety Łódź 22.08.2019
  • Bilety 12. Letnia Akademia Jazzu Wytwórnia
  • Koncert w Wytwórnia 12. Letnia Akademia Jazzu
  • Koncert 12. Letnia Akademia Jazzu bilety
  • 12. Letnia Akademia Jazzu Wytwórnia bilety
Zobacz więcej
Twój koszyk jest pusty
Kasia Kowalska - zdjęcie główne wydarzenia

Fan kupił bilet na
Kasia Kowalska
26 minut temu