VI Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej
"VI Festiwal poświęcony będzie mniejszościom: ukraińskiej, romskiej i żydowskiej. Postanowiłem przedstawić rdzenne zespoły polskie i zespoły polskie połączone z największymi gwiazdami World Music na świecie. Robię to od jakiegoś czasu i wykazuję, że polskie zespoły uprawiające ten styl nie odbiegają poziomem. Od największych międzynarodowych artystów."
Milo Kurtis, Dyrektor Artystyczny Festiwalu
VI FESTIWAL MUZYKI MNIESZJOŚĆI NARODOWYCH IETNICZNYCH RZECZYPOSPOLITEJ
21-23.11.2022, Warszawa Klub STODOŁA
Program:
21.11.2022
DAGADANA
KOZAK SYSTEM
22.11.2022
MASHA NATANSON
ROBY LAKATOS
23.11.2022
ADAM STRUG
KAYAH & MILO ENSEMBLE
Celem Festiwalu jest przypomnienie i pokazanie wpływu mniejszości narodowych na kształtowanie się polskiej kultury i tożsamości. Festiwal jest formą artystycznego dyskursu różnych kultur, które przez wieki rozwijały się na terenach Rzeczpospolitej.
Wydarzenie koncentruje się na prezentacji pełnego spektrum różnorodnych tradycji muzycznych mniejszości narodowych i etnicznych dawnej i współczesnej Polski. Podczas poprzednich edycji podróżowaliśmy przez świat dźwięków muzyki tatarskiej, ormiańskiej, łemkowskiej, żydowskiej czy kaszubskiej, muzyki źródeł oraz innych muzycznych tradycji i estetyk. Na scenach klubu Hybrydy, Muzeum POLIN, czy Bemowskiego Centrum Kultury, wystąpili wybitni polscy i zagraniczni twórcy oraz wykonawcy różnych nurtów muzyki korzeni, m. in.: David Krakuer, Barcelona Balkan Gipsy Orchestra, Leszek Możdżer & Kapela ze Wsi Warszawa, Trebunie Tutki, KROKE, Laboratorium Pieśni, Bester Quartet, Karolina Cicha, MILO Ensemble, Vocal Varshe, Olo Walicki, Kapela Brodów, Dagadana i inni.
Pierwszy dzień festiwalu poświęcony będzie tradycjom ukraińskim. Na scenie warszawskiego klubu STODOŁA pojawią się: Kozak System, zespół który utworzyli byli członkowie zespołu Hajdamak oraz DAGADANA.
Dzień później tematem przewodnim stanie się idom kultury cygańskiej/romskiej. Gwiazdą nie tylko tego dnia, ale i całego festiwalu będzie wirtuoz skrzypiec, Roby Lakatos, który "koncertował w Europie, Azji i Ameryce. Współpracował m.in. z Vadimem Repinem i Stephanem Grapellim, jego muzykę uwielbiał Yehudi Menuhin. W 2004 wystąpił wraz z Maximem Vengerovem w koncercie Genius of the Violin, podczas którego towarzyszyła mu Londyńska Orkiestra Symfoniczna." Polskim akcentem będzie specjalny koncert MASZY NATANSON z zespołem.
Ostatni dzień festiwalu naświetli relacje żydowsko-polskie, KAYAH, która wystąpi z zespołem MILO Ensemble. Drugi koncert zaprezentuje Adam Strug, polski śpiewak i instrumentalista.
Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zrealizowano we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.
Organizatorzy: Narodowe Centrum Kultury i Fundacja Edukacji Kulturalnej MILO Art
Produkcja: Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Trzecia Fala
Partnerzy:
-ZAiKS
-STOART