Kabarety - bilety

Bilety na kabarety

Kabaret to widowisko o charakterze satyrycznym, prezentujące komiczne sytuacje z życia, zabawne historie oraz prześmiewcze piosenki. Tradycyjnie kabaret oparty był o żywy kontakt artystów z publicznością, na występach nie brakowało zaczepnej wymiany zdań z widownią, która była wciągana w aktywny udział w przedstawieniu.

Bilety na kabarety

Historia kabaretu w Polsce ma już ponad sto lat, za pierwszą formację artystyczną tego typu uznaje się powstałą w Krakowie w 1905 roku grupę Zielony Balonik. Artyści operowali satyrą, jednak w odróżnieniu od widowisk wystawianych za granicą — nie poruszali tematów politycznych. Związane było to z ówczesną cenzurą zaborczą, która dokładnie kontrolowała występy publiczne i zwalczała wszelkie elementy życia społecznego, które uważała za zagrażające. Zielony Balonik był grupą, którą znały jedynie elity — bez specjalnego zaproszenia nie można było wejść na przedstawienie. Kabarety przedwojenne były rozrywką dla wyższych sfer, artyści musieli się wykazywać szczególnymi talentami: wokalnymi, oratorskimi, tanecznymi. Typowym przykładem takiego kabaretu był „Qui Pro Quo” , gdzie występował Marian Rentgen i Hanka Ordonówna.

Chcesz zobaczyć świetne przedstawienie? Kup bilety na kabarety!

W okresie drugiej wojny światowej oraz podczas stalinowskiego terroru w latach 1944-1954 kabaret nie był popularny, pierwsza powojenna formacja „Siedem kotów” powstała w roku 1946, ale istniała zaledwie rok. Po śmierci Stalina twórcy mogli działać swobodniej i w innych kierunkach niż tylko socrealizm, którego celem była propaganda. Kabaret w Polsce od połowy lat 50, aż do roku 1989 podzielony był na dwa nurty: artystyczny, który był kontynuacją kabaretu z okresu przedwojennego (Kabaret Starszych Panów, Piwnica Pod Baranami, Kabaret Wagabunda, Kabaret Dudek i Kabaret Elita) oraz polityczny, który komentował sytuacje w kraju i na świecie (TEY, Pod Egidą , STS, Salon Niezależnych). Kabaret polityczny w Polsce wymierzony był w komunizm i rzeczywistość PRL. Na przykład Kabaret Tey w skeczu „Z tyłu sklepu” ukazywał działania władzy, to, jak jest skorumpowana i cynicznie wykorzystuje zwykłych obywateli — np. towaru w sklepie nie ma, a gdy zostanie dowieziony, to trafi jedynie do tych związanych z partą.

Bilety na kabarety to znakomita propozycja na wieczór!

Satyrą polityczną posługiwał się także Kabaret Pod Egidą. Jeden z jego najbardziej znanych skeczy to „Szachy personalne”, który odnosił się do rozgrywek wewnątrzpartyjnych w partii rządzącej. Dwóch graczy rozmawia o przekupionych sędziach, obsadzaniu stanowisk państwowych wedle klucza partyjnego, pozbywaniu się przeciwników, w skrócie — kreśli patologię funkcjonowania peerelowskiej władzy. Gracze rozmawiają o partii szachów, jednak tak naprawdę opisują patologię komunistycznego ustroju. W ten sposób o partii i politykach nie mówiono wprost, posługiwano się metaforą i niedomówieniem, tak by obejść wszechobecną cenzurę. Dzięki takim działaniom kabarety mogły wyśmiewać władzę, wyrażać dezaprobatę i swoje niezadowolenie z sytuacji w Polsce.

Bilety na kabarety dla szukających rozrywki

Po upadku komunizmu kabarety nie musiały już posługiwać się niedomówieniem, a ich głównym celem stało się dostarczanie ludziom rozrywki. Widz stał się także bardziej masowy — przedstawienia odgrywano w salach koncertowych oraz w telewizji. Zmniejszyła się także rola piosenki — zamiast niej prezentowano głównie skecze. Często ukazuje się w prześmiewczy sposób różne grupy społeczne i wykpiwa się określone zachowania.

Kabarety obecnie prezentują różne poglądy i nastawienie do życia i problemów społecznych. Istnieje grupa kabaretów prezentująca wysoki poziom artystyczny — np. Grupa Mocarta, Kabaret OT.TO czy Kabaret Hrabi. Ta ostatnia formacja została założona przez Dariusza Kamysa pod koniec 2002 roku. Błyskotliwe, inteligentne żarty i anegdoty zjednały zespołowi wielkie grupy wiernych fanów. Aktorzy znakomicie potrafią opisywać zwłaszcza skomplikowane relacje damsko-męskie. Niekwestionowaną gwiazdą formacji jest Joanna Kołaczkowska. Artystka odznacza się niezwykłą charyzmą sceniczną i potrafi zarażać publiczność swoim śmiechem. Hrabi wyróżnia się doskonałym wyczuciem i poczuciem humoru, umie rozśmieszać, nie rezygnując z literackiego języka i utrzymuje wysoką klasę. Inne kabarety natomiast bardzo łatwo przekraczają różne granice, łamią tematy tabu, krytykują i wyśmiewają kościół i ogólnie przyjęte zasady moralności oraz życia społecznego. Można także stwierdzić, że niektóre z kabaretowych formacji stały się obecnie tubą określonych środowisk politycznych i za cel swojej działalności obrały walkę polityczną.

Bilety na kabarety to zaproszenie do ciekawej rozrywki.

Warto wiedzieć, że kabaret doczekał się swojego własnego festiwalu. Od 1995 roku w ostatnią sobotę lipca w Koszalinie spotykają się wszyscy najlepsi artyści kabaretowi. Festiwal został założony przez Leszka Malinowskiego — lidera kabaretu Koń Polski. Każdego roku festiwal ma nową myśl przewodnią i temat, wydarzenie jest transmitowane przez telewizyjną dwójkę. Ważnym elementem imprezy jest znakomita scenografia, która podkreśla ten najbardziej okazały amfiteatr w Polsce. Nad widownią wisi ogromny dach, a dodatkowo nad samą sceną wisi zadaszenie, które w ciągu kilku minut obraca się do pionu i staje się wielkim ekranem kinowym. Bardzo często na koniec festiwalu prezentuje się gwiazda muzyczna, której występ jest podsumowaniem całego spotkania. Publiczność to głownie wczasowicze przebywający na wakacjach — ludzie wypoczywający w okolicznych, nadmorskich miejscowościach

Po roku 1989 kabarety stały się obecne w mediach i trafiły do masowego odbiorcy. Ukazują problemy oraz różne zjawiska społeczne i trafiają ze swoim przekazem do wszystkich grup społecznych, ich głównym celem jest dostarczanie rozrywki. Obecnie kabaret nie jest sztuką dla elit (tak, jak to było przed wojną), to forma dostępna dla każdego. Przedstawienia kabaretowe są wyświetlane codziennie na wybranych kanałach telewizyjnych. Wyjątkowa jest jednak możliwość, gdy możemy oglądać ulubionych artystów na żywo.

Kup bilety na kabarety!

Varsonalia – Juwenalia Politechniki Warszawskiej 2024 - Dzień II - zdjęcie główne wydarzenia

The fan bought a ticket for
Varsonalia – Juwenalia Politechniki Warszawskiej 2024 - Dzień II
14 minutes ago