12. Letnia Akademia Jazzu - bilety

12. Letnia Akademia Jazzu

W drugim tygodniu lipca rusza kolejna edycja Letniej Akademii Jazzu! Przez całe wakacje na festiwalowej scenie w klubie Wytwórnia prezentować się będą najbardziej wartościowe zjawiska międzynarodowej sceny jazzowej, ekscytujące kolaboracje muzyczne, obiecujący debiutanci oraz prawdziwe legendy jazzu! Od 11 lipca do 29 sierpnia łódzka publiczność będzie mogła spędzić czwartkowe wieczory słuchając i doświadczając koncertów w wykonaniu najwybitniejszych przedstawicieli gatunku.

Prezentowane ceny biletów odnoszą się do zakupu w punkcie biletowym TicketClub Polska w Klubie Stodoła. W przypadku zakupów online, do ceny biletu doliczana jest opłata serwisowa.


Jedenaście poprzednich odsłon Letniej Akademii Jazzu wysoko postawiło poprzeczkę tegorocznej edycji. Organizatorzy zapewniają melomanów, że i tym razem zaprosili przedstawicieli jazzu z najwyższej półki, znanych ze swojej kreatywności, artystycznych osiągnięć i międzynarodowych kooperacji.

Dwunasta Letnia Akademia Jazzu po raz kolejny odkrywa przed publicznością całą gamę kolorów, jakimi mieni się jazz. Nie zabraknie standardów jazzowych i improwizacji, odniesień do korzeni gatunku za sprawą afrykańskich brzmień, soulu, bluesa i gospel. Na scenie Wytwórni zaprezentują się artyści francuskiej, amerykańskiej oraz polskiej estrady jazzowej. Do Łodzi przyjadą legendy amerykańskiej sceny awangardowej: wirtuoz gitary i jeden z najwybitniejszych jazzmanów naszych czasów – Bill Frisell oraz wybitny saksofonista Joe McPhee, który będzie gościem specjalnym tria Mikołaja Trzaski. Z Francji przyjedzie do nas skrzypek jazzowy Clement Janinet z projektem O.U.R.S. –Ornette Under the Repetitive Skies, a ze Szwajcarii wspaniała wokalistka z polsko-japońskimi korzeniami: Yumi Ito.

Podobnie jak rok temu, również i w te wakacje serca publiczności skradną odważne, silne i utalentowane kobiety: amerykańska wokalistka jazzowo-soulowa, córka wielkiego Bobbiego McFerrina – Madison McFerrin oraz amerykańska wokalistka gospel Michelle David, która zainauguruje festiwal i wystąpi z siedmioosobowym zespołem „The Gospel Sessions”.

Spośród polskich gwiazd zobaczymy i usłyszymy wspomniane trio Mikołaja Trzaski, Jerzego Małka z międzynarodowym sekstetem oraz gościnnym udziałem amerykańskiego saksofonisty Andy’ego Middletona, projekt Jachna/Mazurkiewicz/Buhl, Piotra Damasiewicza i jego band Power of The Horns z udziałem Macieja Obary i Dominika Wani oraz trio Marcina Wasilewskiego, świętujące w tym roku 25-lecie wspólnej działalności scenicznej.

Nie zabraknie także zdolnych adeptów INTL Jazz Platform, których poczynania artystyczne należy z uwagą obserwować: duetu Raczkowski & Kostka oraz tria Szymona Miki.

Finał Letniej Akademii Jazzu będzie roztańczony i śpiewający za sprawą wybitnego muzyka i kompozytora Krzysztofa Herdzina oraz wokalisty Jarka Wista, którzy zaprezentują największe przeboje Franka Sinatry w swingowych aranżacjach, czyli „Swinging with Sinatra”.

Nieodłącznym elementem tej edycji festiwalu będą kreatywne warsztaty jazzowe INTL Jazz Platform (22 – 25 lipca), podczas których już po raz siódmy w Wytwórni spotkają się młodzi muzycy z różnych krajów Europy, aby pod okiem wybitnych europejskich jazzmanów w ciągu czterech dni uczyć się od siebie, wymieniać zdobytymi doświadczeniami, tworzyć i wykonywać muzykę. Zakończeniem warsztatów będzie Koncert Finałowy wszystkich uczestników na wielkiej scenie (25 lipca).

Tegoroczna edycja Letniej Akademii Jazzu będzie wyjątkowa za sprawą dołączenia organizatorów (tj. Fundacji Wytwórnia) do europejskiego projektu współpracy Jazz Connective, który ma na celu m.in. wzmocnienie kompetencji młodych artystów na rynkach europejskich i promocję muzyki jazzowej w zasięgu globalnym.

W ramach tego projektu między 22 a 25 lipca muzycy jazzowi będą mogli uczestniczyć w specjalnie zorganizowanych seminariach, wykładach i spotkaniach z promotorami – przedstawicielami polskich i zagranicznych festiwali, zaś publiczność zobaczy i usłyszy za darmo wyjątkowych artystów z Europy. Na scenie Wytwórni zagra trio fortepianowe Enemy z pianistą Kitem Downesem na czele (22 lipca), polski duet Backspace tworzony przez Zbyszka Chojnackiego i Łukasza Czekałę (23 lipca), francuski zespół MONA z charyzmatyczną liderką Elodie Pasquier na klarnecie basowym (23 lipca) oraz słoweńska pianistka Kaja Draksler w solowym projekcie (24 lipca).

12. Letnia Akademia Jazzu odbywać się będzie między 11 lipca a 29 sierpnia, koncerty w każdy czwartek o godzinie 19:00. Szykuje się więc prawdziwe święto melomanów, warto zapisać te daty w swoich kalendarzach. Bilety na każdy koncert w cenie 30 zł / 40 zł, karnety festiwalowe 140 zł / 150 zł. Na koncerty w ramach Jazz Connective między 22 a 24 lipca wstęp jest wolny.

Letnia Akademia Jazzu jest realizowana dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Łodzi.

Warsztaty INTL Jazz Platform dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Jazz Connective jest współorganizowane przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100 towarzyszącego setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, finansowane ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 oraz ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Kreatywna Europa.

Muzyczny Kazimierz: KULT - zdjęcie główne wydarzenia

The fan bought a ticket for
Muzyczny Kazimierz: KULT
6 minutes ago