​10 utworów, które wprowadzą Cię w świąteczny nastrój!

21 December 2018
Najlepszego od TicketClub.pl

10 utworów, które wprowadzą Cię w świąteczny nastrój (jeśli jeszcze w nim nie jesteś)

Za początek okresu przedświątecznego tradycyjnie uznaje się listopad, gdy tylko pierwsze galerie handlowe zmieniają wystrój i obwieszczają z głośników tegoroczną listę życzeń do Mikołaja Mariah Carey (niezmiennie chce tylko Ciebie) a wykres odtworzeń Last Christmas na YouTube gwałtownie podrywa się w kierunku nieba. Ponad miesięczna indoktrynacja klasykami i tradycyjnymi wersjami polskich kolęd może wyczerpać jeszcze przed startem świątecznych porządków, dlatego przygotowaliśmy dla was alternatywną listę utworów, przy dźwiękach których możecie wyczekiwać pierwszej gwiazdki.

Smashing Pumpkins - Christmas Time

Święta to przede wszystkim czas dawania. Amerykańska seria wydawnicza A Very Special Christmas od ponad 30 lat zrzesza artystów, którzy nagrywają świąteczne utwory przekazując cały dochód na rzecz organizatorów i uczestników olimpiad specjalnych. Seria doczekała się już kilkunastu części, a tylko pierwsza z nich prezentowała takich wykonawców jak Eurythmics, Whitney Houston, Bruce Springsteen, Sting, Run-D.M.C., U2, Madonna, Bryan Adams czy Jon Bon Jovi. Przez lata działalności zebrano tym sposobem ponad 131 milionów dolarów.

Dropkick Murphys - The Season's Upon Us

Co łączy Polskę i Irlandię? Na pewno zamiłowanie do ziemniaków i piłki nożnej (nawet mimo braku sukcesów reprezentacji), ale także tradycyjne przywiązanie do rodziny i duża diaspora w USA. Bostończycy z Dropkick Murphys prezentują huczną wersję świąt mocno podlewaną brandy i ajerkoniakiem, bez których może być ciężko przetrwać ten najwspanialszy z dni pełen rodzinnych kłótni.

Bono & Glen Hansard - I'm Dreaming Of A White Christmas / Happy Xmas (War Is Over)

À propos Irlandii: jeśli zupełnie przypadkiem zamierzacie spędzić Wigilię w Dublinie, polecamy bacznie się rozglądać. Co roku 24 grudniaGlen Hansard wraz z grupą przyjaciół organizują występy uliczne, podczas których odgrywają zarówno autorskie aranżacje kolęd jak i własne utwory pasujące klimatem do świąt. Wśród kolędników często można spotkać oprócz Glena takich wykonawców jak Damien Rice, Hozier czy nawet samego Bono. Cel występów jest szczytny, wszelkie dochody zebrane do kapelusza przekazywane są funduszowi dbającemu o losy bezdomnych w Irlandii.

Dzicy Kolędnicy - Oj maluśki

Równie szczytny cel przyświecał Michałowi Jelonkowi gdy formował grupę Dzicy Kolędnicy. Wspomagany przez kolegów z grup Hunter, Jelonek i Kabanos wziął na warsztat polskie kolędy aranżując je w sposób nieco odbiegający od radiowych standardów. Nagrania dostępne są do kupienia w internecie, a cały dochód z ich sprzedaży przeznaczany jest na prezenty dla najmłodszych z domów dziecka.

Korn - Jingle Balls

Idąc za ciosem, nie mniej ciężką brzmieniowo wersję świątecznego standardu zaprezentowali kalifornijczycy z Korn. Utwór powstał podczas sesji nagraniowej trzeciego albumu Follow the Leader, a ze wszystkich miejsc kojarzących się ze świętami, w których mógł zostać wydany, pojawił się oficjalnie tylko na samplerze wypuszczonym w Australii.

Sufjan Stevens - That Was The Worst Christmas Ever!

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas dla Sufjana Stevensa. Wiele osób może odbierać tak święta, jednak niewiele jest w stanie napisać o nich ponad 100 piosenek. Utwory skompilowane na składankach Songs For Christmas i Silver & Gold (a wcześniej wydane na 10 osobnych płytach) to zarówno interpretacje standardów jak i jego własne utwory zainspirowane zimowymi świętami, prezentujące zarówno ich radości jak i smutki.

James Brown - Santa Claus Go Straight To The Ghetto

Jeśli zimą głównie marzycie o tym, by się ogrzać, to w waszych głośnikach z pewnością nie powinno zabraknąć głosu ojca chrzestnego soulu.

Danny Elfman - What's This

Ostatnie trzy miesiące roku to idealny czas, by zapoznać się lub powrócić do animowanej filmografii Tima Burtona.

Merzbow - Silent Night

Masami Akita - żyjąca legenda sceny japanoise - od blisko czterech dekad przesuwa granice akceptowalności, testując wytrzymałość słuchaczy jak i zasobność ich portfela (na koncie ma już ponad 400 własnych wydawnictw, a dodatkowo udzielał się na ponad 300 składankach i płytach innych twórców). Klasyczna kolęda została w typowy dla niego sposób zasypana białym szumem.

Low - Just Like Christmas

Pierwszego dnia świąt zaś nic tak nie pasuje do koca i ciepłej herbaty lub grzańca jak kojące dźwięki utworów Low. Może zostańmy dziś w łóżku?

Wydarzenia, które mogą Cię zainteresować