Antywalentynki

14 February 2019

Piosenki miłosne w radiu, sprzedawcy kwiatów nagabujący na ulicy, zakochane pary mijane w witrynach kawiarni czy obściskujące się pod przystankową wiatą. Walentynki to wspaniałe święto, jeśli mamy je z kim dzielić. Gorzej, jeśli tydzień temu partner nas zostawił dla najlepszej przyjaciółki lub kolejna randka z Tindera okazała się niewypałem. Jeśli najchętniej przespalibyście to święto lub kupiliście czekoladki by zjeść je samotnie, mamy dla was przynajmniej ścieżkę dźwiękową kojącą złamane serca.

The Streets - Dry Your Eyes

Jeden z największych przebojów Mike'a Skinnera uświadamia, jak potrzebnym lecz trudnym jest moment pogodzenia się z rozstaniem. Nieśmiertelny klasyk.

Frank Sinatra - One For My Baby (And One More For The Road)

Jednym z pocieszeń po świeżo zakończonym związku może być wizyta w pustym barze i spowiedź przy kieliszku barmanowi, który nie jedno już słyszał. Oryginalnie wykonywany przez Freda Astaire'a w filmie The Sky's the Limit, utwór doczekał się wielu interpretacji, jednak nigdy nie stracił na aktualności.

Gloria Gaynor - I Will Survive

Rozstanie nie zawsze musi być źródłem smutku, czasem stanowi pierwszy krok do lepszego życia i odnalezienia w sobie pokładów siły, o których istnieniu nie byliśmy świadomi.

Leonard Cohen - Stranger Song

Utwór, inspirowany filmem The Man with the Golden Arm, opowiada historię kobiety, która wdaje się w związki z mężczyznami poszukującymi swojego miejsca na ziemi. Mimo, iż zapewniają ją, że chcą się ustatkować, nie potrafią odnaleźć się w stałym związku, ciągle szukając czegoś więcej. Istotnie, nie każdy z nas jest stworzony do stałej relacji, a im prędzej partner takiej osoby się o tym przekona, tym (dla niego) lepiej.

Clann Zú - One Bedroom Apartment

Wokalista Declan de Barra napisał ten emocjonalny utwór gdy zostawiła go narzeczona, z którą był związany przez 5 lat. Na szczęście opisywane w nim samobójstwo było tylko fikcją literacką, a tegoroczne, uśmiechnięte zdjęcia z instagrama zdają się przeczyć stwierdzeniu, że nigdy więcej nie pokocha.

Lil Peep x Wicca Phase Springs Eternal - Absolute In Doubt

Dorobek artystyczny Gustava Åhra w całości obraca się wokół tematyki depresji, narkotyków, samobójstwa i nieudanych relacji. Nie inaczej jest i w tym utworze traktującym o wątpliwościach i podejrzeniach w związku, a przedwczesna śmierć rapera tylko dodaje mocy padającym w tekście przepowiedniom.

Sopor Aeternus - In der Palästra

Anna-Varney Cantodea od blisko trzech dekad eksploruje tematy samotności i nieodwzajemnionej miłości z pozycji osoby transseksualnej. In der Palästra przywodzi wizję pięknego mężczyzny kąpiącego się w antycznej łaźni, kontrastującego z obserwującą go ukradkiem autorką, która cierpi katusze w swym ciele.

Madita - Ceylon

Jeśli wydaje Ci się, że utwory tworzone z pozycji osoby kończącej związek stanowią mniejszość, nie szukaj dalej.

Shellac - Prayer To God

Bóg wybacza zdradę, lecz nie Steve Albini. Przynajmniej, jeśli odbierać tekst utworu dosłownie. Sam autor – nota bene identyfikujący się jako feminista - twierdzi, że jest to próba ukazania „impotenckiego męskiego gniewu” i krytyka całego gatunku murder ballad.

Blink-182 - What Went Wrong

Niewiele jest zespołów, które tak trafnie opisują uczucia związane z dorastaniem i pierwszymi rozczarowaniami płynącymi z nieudanych związków.

Silverchair - Miss You Love

Związki, choć przyjemne, to także praca i wyrzeczenia. Nie każdy o tym pamięta, skupiając się bardziej na czerpaniu niż dawaniu. Uświadomienie sobie swoich błędów czasem przychodzi za późno.


Stina Nordenstam - Winter Killing

Niektóre związki nie mają szansy przetrwać, zwłaszcza, gdy tylko jeden z partnerów jest po ślubie...czasem rozstanie, choć niełatwe, wydaje się być właściwym rozwiązaniem.

Kasia Kowalska - Nobody

Przejmująca i dojrzała ballada opisująca moment, gdy rany po rozstaniu są zbyt świeże by pozwolić byłemu partnerowi cieszyć się nowym związkiem, stworzonym naszym kosztem.

Carissa's Wierd - Sofisticated Fuck Princess Please Leave Me Alone

Temat rozstań przewija się przez całą płytę Songs About Leaving. Poznanie drugiej osoby wymaga czasu; tym smutniejszy wydaje się fakt, że mogliśmy spędzić wiele dni/miesięcy/lat z osobą, która nie zasługuje na naszą miłość.

Ariana Grande - thank u, next

2018 nie był łatwy dla Ariany, wspomnijmy chociażby zerwane zaręczyny z Petem Davidsonem (gdy wyszły na jaw jego liczne zdrady) czy śmierć byłego partnera i przyjaciela artsyki, Maca Millera. Singiel jest podsumowaniem publicznych związków piosenkarki, które pozwoliły jej dorosnąć jako osobie i pokochać jedynego partnera, który nas nigdy nie zostawi – siebie.

Wydarzenia, które mogą Cię zainteresować

Ania Dąbrowska - zdjęcie główne wydarzenia

The fan bought a ticket for
Ania Dąbrowska
a minute ago