Żywiołak
Zespół Żywiołak powstawał od 2005 roku. Początkowo jako duet dwóch muzyków: lirnika Roberta Jaworskiego – grającego wcześniej m.in. w zespołach takich jak: Ich troLe, czy Kapela ze Wsi Warszawa, oraz Roberta Wasilewskiego współzałożyciela i gitarzysty zespołu Open Folk.
Prezentowane ceny biletów odnoszą się do zakupu w punkcie biletowym TicketClub Polska w Klubie Stodoła. W przypadku zakupów online, do ceny biletu doliczana jest opłata serwisowa.
Niemalże cały rok 2005 to żmudna współpraca tych dwóch muzyków, do których stopniowo dołączają dwie wokalistki: Anna Piotrowska i Izabela Byra oraz pasjonat etnicznych instrumentów perkusyjnych: Maciej Łabudzki. W tym składzie zespół dokonuje rejestracji swej debiutanckiej EP`ki „Muzyka psychodelicznej świtezianki” oraz niedługo później longplaya „Nowa Ex – Tradycja”. Od lata 2008 dotychczasowego bębniarza w zespole zastępuje nowy (tym razem perkusista) Maciej Dymek. Od 2011 r. na potrzeby nowego koncept-albumu „Globalna Wiocha” w zespole pojawiają nowe wokalistki: Monika Wierzbicka i Karina Kumorek. W tym składzie zespół występuje do lata 2013 r. Po tym czasie drogi dotychczasowych muzyków się rozchodzą. Robert Wasilewski – jeden z założycieli zespołu zakłada projekt Warszał . W 2014 r. twórca zespołu Robert Jaworski powołuje nowy skład nawiązujący stylistycznie do wczesnych dokonań zespołu. Od tej pory oprócz R.Jaworskiego tworzy go występująca wcześniej gościnnie wokalistka i skrzypaczka – Olga Rembowska oraz Patrycja Zisch, gitarzysta Kamil Strzyżewski oraz perkusista Michał Stawarz. W tym składzie zespół wydaje EP`kę „Muzyka psychoaktywnego stolema”. Od kolejnego longplay`a „Pieśni pół/nocy” pojawia się też w zespole wokalistka Wiktoria Kwiatkowska oraz współpracująca z zespołem sesyjnie Emilia Zbierska. Od końca 2017 do zespołu dołącza wokalistka i skrzypaczka Zuza Ciszewska z którą zespół nagrywa dwa kolejne single „Sol Invictus„ oraz niedługo potem „Marzanna„. Od lata 2018r. z zespołem współpracuje też perkusista Michał Lange.
Twórczość Żywiołaka to trudna do zaszufladkowania eksperymentalna muzyka oparta na cytatach ludowych, wątkach mitologicznych i historycznych wykonywana na takich instrumentach jak:
Lira korbowa, fidel renesansowa, gęśla gdańska smyczkowa, lutnia romantyczna, akustyczna gitara basowa, flety (klasyczny, quena modyfikowana, flet barytonowy), skrzypce pięciostrunne i barytonowe ,bębny i perkusjonalia.
Muzycy eksplorując tradycje ludowe posługują się nietypowymi i ludowymi technikami wokalnymi.