Kościół Marii Panny

Ewangelicki kościół pw. Marii Panny w Legnicy jest jednym z najstarszych kościołów na terenie Śląska. Zbudowany został na oczątku XII wieku. Uznawany jest również za kościół Mariacki bądź Niski, ze względu na położenie w dolnej części miasta.

plac Mariacki 1, 59-220 Legnica

Wydarzenia w Kościół Marii Panny

Kościół w pierwotnej wersji został wybudowany przez Bolesława Wysokiego w formie jednonawowego, drewnianego kościoła. Już w 1192 roku w jego miejsce powstał nowy kościół z kamienia. W świątyni modliła się Jadwiga Śląska a także Henryk Pobożny tuż przed wyruszeniem na bitwę pod Legnicą. W 1338 roku wybuchł pożar, w wyniku którego kościół uległ spaleniu. W kolejnych latach postanowiono go odbudować oraz przekształcić w trójnawową bazylikę. W ciągu kolejnych kilkunastu lat wybudowano podwójną kaplicę, która została ufundowana przez cech sukienników. Warto dodać jako ciekawostkę, iż w czasie wojen napoleońskich w 1813 roku kościół pełnił funkcję szpitala, urządzonego przez francuskie wojska. Niestety, w tym czasie jego wnętrze uległo znacznemu zniszczeniu. Po kolejnym odnowieniu, kościół został poświęcony w 1815 roku.

Koncerty w Kościół Marii Panny

Kościół stawia nie tylko na rozwój duchowny swoich wiernych ale i kulturalny. Na jego terenie organizowane są liczne koncerty i wydarzenia kulturalne. W kościele odbył się koncert Hebdomas czyli Siedem Pieśni o Stworzeniu Świata oraz Koncert Doroczny Chóru SGH, a także Letni Festiwal Nowego Miasta. Każdy kolejny rok przynosi nowe wydarzenia.

Bilety Kościół Marii Panny

Nie przegap wydarzeń organizowanych w Kościele Marii Panny! Śledź kalendarium wydarzeń na stronie TicketClub.pl i kup bilety na wybrane wydarzenie. Wszystko sprawnie, szybko i bezpiecznie.

Kult - Trasa Pomarańczowa 2024 - zdjęcie główne wydarzenia

Fan kupił bilet na
Kult - Trasa Pomarańczowa 2024
7 minut temu