Niedaleko pada jabłko od jabłoni

18 Luty 2019

Czy dzieciom sławnych muzyków łatwiej jest osiągnąć sukces w branży? Z jednej strony wiele z nich od najmłodszych lat otaczanych jest dźwiękami, instrumentami i przede wszystkim postaciami mentorów, które mogą je nakierować na ścieżkę kariery. Nie bez znaczenia są również znane nazwisko i koneksje rodziców, które mogą zapewnić start z wyższego szczebla, nawet mimo przeciętnych umiejętności. Z drugiej strony wydawać by się mogło, że pełnoprawna kariera muzyka wymagać musi czegoś więcej niż samego warsztatu; wielu technicznie dobrych wykonawców nie jest w stanie przeobrazić się w równie dobrych autorów. Pozostaje również kwestia oczekiwań; o ile takie osoby nie odkryją własnego muzycznego ja, nigdy nie wyjdą z cienia rodziców. Oto nasza lista artystów, którzy dowodzą, że niedaleko pada jabłko od jabłoni (a jak sobie poradzili oceńcie sami).

Sean Lennon

Gdy Twoimi rodzicami są John Lennon i Yoko Ono, nie sposób uciec przed porównaniami. Dlatego też po obiecującym debiucie w 1998 na kolejny album muzyka przyszło czekać 8 lat; czas ten - z dala od błysku fleszy - wypełniał jako muzyk sesyjny, goszcząc również na nagraniach takich twórców jak Soulfly, Jurassic 5 czy Del tha Funkee Homosapien. Starszy brat Seana, Julian, również próbował kariery muzycznej w latach 80tych, jednak i on - mimo przychylnych recenzji - nie uniknął porównań do ojca.

Fisz i Emade

Bracia Waglewscy współtworzyli wiele międzygatunkowych projektów muzycznych, jak hip-hopowy skład RHX, bawiące się słowem solowe albumy Fisza, jazzowo-funkowe Tworzywo Sztuczne, improwizującą Bassisters Orchestra czy rockową Kim Nowak. Nic dziwnego; ich ojcem jest Wojciech Waglewski, znany m.in. z etniczno-intuicyjnej grupy Osjan, licznych duetów czy też sygnowanej własnymi inicjałami grupy Voo Voo. Panowie połączyli siły w 2008 nagrywając album Męska Muzyka.

I Blåme Coco / Eliot Sumner

Coco bez wątpienia wyróżnia "androgeniczny" głos, odziedziczony po swoim sławnym ojcu, Stingu. Już w wieku 17 lat zaoferowano jej kontrakt płytowy, efektem którego był debiutancki krążek The Constant. Kolejne wydawnictwa, utrzymane w synthpopowej stylistyce z post-punkowymi naleciałościami, sygnuje już własnym imieniem i nazwiskiem.

The Kelly Family

Ta - jeśli nie najsłynniejsza, to prawdopodobnie najliczniejsza - muzyczna rodzina święciła największe sukcesy w latach 90tych pod dowództwem nestora rodu, Daniela Sr. Zaczynali od ulicznych występów w kolejnych europejskich krajach, do których przenosili się zgodnie z nomadycznym stylem życia. Rodzeństwo w różnych konfiguracjach kilkukrotnie powracało na scenę, ostatni raz w 2017. Niektórzy członkowie rodziny próbowali mniej lub bardziej udanych karier solowych, a najmłodszy z nich - Angelo - mając już piątkę własnych dzieci, tworzy nową generację zespołu.

Kelly Osbourne

Córka samego księcia ciemności Ozzy'ego dała się poznać biorąc udział w reality show The Osbournes na antenie MTV, gdzie przez 3 lata mogliśmy śledzić jej życie u boku rodziców i brata Jacka. Tak zyskaną popularność przekuła m.in. na krótką karierę muzyczną, której najwyższym dokonaniem był debiutancki singiel, cover Madonny.

Natalia Kukulska

Jej matka, piosenkarka Anna Jantar, zmarła tragicznie w wypadku samolotowym gdy Natalia miała tylko 4 lata. Wcześnie zaczęła rozwijać swój warsztat wokalny; pierwsza płyta z utworami skomponowanymi przez ojca, uznanego kompozytora Jarosława Kukulskiego, dała jej status gwiazdy muzyki dziecięcej w wieku zaledwie dziesięciu lat. Na jej dorosły debiut przyszło czekać kolejną dekadę, a do dziś wydała jeszcze 8 albumów, przechodząc stopniowo z popowego r&b do alternatywnej elektroniki. Jej przyrodni brat Piotr, pod pseudonimem PeKay, kilka lat temu próbował sił w rapie. Fala hejtu, jaka go wtedy zalała sprawiła, że zniknął na blisko 5 lat, powracając do muzyki dopiero w grudniu ubiegłego roku.

Damian "Jr. Gong" Marley

Ikona muzyki reggae Bob Marley spłodził kilkanaścioro dzieci, wiele spośród których kontynuowało jego muzyczną ścieżkę. Najmłodszy z nich, Damian, wielokrotnie łączył reggae i dancehall z innymi gatunkami, nagrywając m.in. płytę z Nasem czy formując supergrupę SuperHeavy, w skład której - oprócz niego - wchodzili Mick Jagger, połówka Eurythmics David A. Stewart, wokalistka Joss Stone i kompozytor A. R. Rahman.

Redfoo

Jak powszechnie wiadomo, Stefan Gordy założył duet LMFAO wraz ze swoim bratankiem, Skylerem. To jednak nie największe muzyczne dokonanie w rodzinie. Ojciec Stefana (a dziadek Skylera), Berry Gordy Jr., jest założycielem legendarnej wytwórni Motown, odpowiedzialnej za popularyzację na świecie takich gatunków jak soul czy funk.

Robb Bank$

Jeden z pionierów cloud rapu, powiązany z kolektywem Raider Klan, przez dłuższy czas wypierał się pokrewieństwa z Shaggym. Pogłoski, jakoby Mr. Boombastic był jego ojcem ostatecznie potwierdził w 2013, umieszczając stare rodzinne zdjęcie na okładce mixtape'u Tha City.

Norah Jones

Na początku milenium Norah szturmem wkroczyła na (nie tylko) jazzową scenę, sprzedając 27 milionów egzemplarzy debiutanckiego albumu i odbierając pięć statuetek Grammy. Ponieważ w wieku 16 lat przyjęła panieńskie nazwisko matki, nawet fanom mógł umknąć fakt, że jej ojcem był indyjski wirtuoz gry na sitarze Ravi Shankar, który spopularyzował muzykę hinduską w zachodnim świecie.

Miley Cyrus

Sławę zyskała już jako nastolatka, wcielając się w rolę Hannah Montana; na antenie towarzyszył jej ówczas ojciec, znany muzyk country Billy Ray Cyrus. Zerwanie z wizerunkiem tytułowej postaci nie przyszło jej łatwo, rezultatem czego były drastyczna zmiana image'u i liczne kontrowersyjne występy na żywo. Również rodzeństwo Miley próbowało sił w show biznesie; brat Trace był gitarzystą w pop rockowym zespole Metro Station, a młodsza siostra Noah nagrywała utwory z takimi muzykami jak XXXTentacion, Marshmello, MØ czy Lil Xan.

Enrique Iglesias

Chcąc uniknąć porównań do słynnego Julio, karierę rozpoczął pod pseudonimem Enrique Martinez, podając się za Gwatemalczyka. Już pod własnym nazwiskiem Hiszpan szybko dorównał sławą ojcu, stając się jednym z najpopularniejszych hiszpańskojęzycznych artystów w historii.

Wydarzenia, które mogą Cię zainteresować

Furia + Totenmesse + RongWrong - zdjęcie główne wydarzenia

Fan kupił bilet na
Furia + Totenmesse + RongWrong
minutę temu