TSA

TSA to polski zespół zaliczany do prekursorów heavy metalu w Polsce. Założył go w 1979 roku w Opolu gitarzysta Andrzej Nowak i basista Tomasz „Whatfor" Zatwarnicki. TSA tworzy muzykę pełną mocnych brzmień, a ich żywiołowe koncerty przyciągają wierną od lat publiczność. Twórczość zespołu jest inspirowana przez dokonania formacji takich jak AC/DC i Led Zeppelin. TSA jest jednym z trzech (obok Kata i Turbo), uznawanych za najważniejsze, polskich zespołów heavy metalowych.

Opis zespołu TSA

TSA— zespół

Początkowo formacja nie miała wokalisty, była instrumentalna. W 1981 roku TSA wygrał festiwal w Jarocinie, w tym roku do grupy dołączył wokalista Marek Piekarczyk. W pierwszym okresie działalności TSA wiele czerpał z twórczości AC/DC i ówczesnego Led Zeppelin, ale wraz z upływem czasu wypracowywał swój własny, oryginalny styl, który jest dużą zasługą wokalisty Marka Piekarczyka.

Skład TSA:
  • Marek Piekarczyk — wokalista,
  • Stefan Machel — gitara elektryczna,
  • Marek Kapłon — perkusja,
  • Janusz Niekrasz — gitara basowa,
  • Andrzej Nowak — gitara elektryczna.
TSA był szczególnie popularny w latach 80. XX wieku, wtedy sprzedawał własne płyty w kilkusettysięcznych nakładach. Klasyczny skład TSA funkcjonował do 1989 roku. Na początku lat 90 grupa przeżywała konflikt wewnętrzny, chodziło o prawa do nazwy zespołu. Wtedy to funkcjonowały dwie formacje : TSA — Nowaka i Piekarczyka oraz TSA — Evolution — Machela i Niekrasza. Ostatecznie w 1992 roku obie formacje rozpadły się. Zespół został reaktywowany w 1998 roku, jednak kolejne konflikty doprowadziły do rozwiązania grupy w 1999 roku.

TSA — dalsze losy

Po roku 2000 Nowak, Piekarczyk, Machel, Niekrasz i Kapłon doszli do porozumienia i ponownie reaktywowali TSA. W 2004 roku powstał pierwszy album po reaktywacji o tytule „Proceder”. Płyta została wydana przez Metal Mind Productions, która wypuściła tego roku także kilka reedycji wcześniejszych albumów zespołu. „Proceder” został przychylnie przyjęty i otrzymał nominację do nagrody Fryderyka .
Ania Dąbrowska - zdjęcie główne wydarzenia

Fan kupił bilet na
Ania Dąbrowska
6 minut temu